Equality in Education

Can we call our society a fair and just one, when the state has legalised discrimination against children as young as 4? That's despite this being unconstitutional.

Enter your email address, and we'll keep you updated:     

Send an email to your candidates

Your name*:Click away from this box to update the email text.
Your eMail*:
Your constituency: Click away from this box to update the email text. 
 Copies of each mail will be sent to you
In case you missed it
Recorded permanently for the public record, the presentations that highlight the illegality around access to education in this State.
Click here for candidate survey results

Lynn Ruane read more
A talk by John Suttle read more
Introduced by Roopesh Panicker, read more
Roopesh Panicker describes read more
The well-known Paul Rowe read more
Michael Barron talks read more
A short talk by Dr Mike McKillen read more Fachtna Roe, Humanist Association of Ireland, read more
Some political contributions read more
Name
if the representative or candidate has responded, their name will be clickable
PartyConstituency Contact made by letter and/or email Supports change: Section 7.3(c) We've won this one!
Supports change: Rule 68
Supports change: Section 37 Supports retaining National Schools trusts
=Yes
=No
=No answer =Favors equality
=Doesn't favour equality
Mary Lou McDonald Sinn Féin Dublin Central
Finian McGrath Independent Dublin North Central
Cormac McKay DIRECT DEMOCRACY IRELAND Dublin Central
Oliver Moran Green Party Cork North Central
Seamus 'Séamie' Morris Sinn Féin Tipperary
Cian O SOCIAL DEMOCRATS Dublin Bay North
Diana O'Dwyer Anti-Austerity Alliance Dublin Bay South
Brid Smith People Before Profit Alliance Dublin South Central
Katherine Zappone Independent Nominated by the Taoiseach
Joe Higgins Socialist Party 2011 Dublin West
Mick Barry Anti-Austerity Alliance Cork North Central
Paul Gogarty Independent Dublin Mid-West
Michael Noonan Fine Gael Limerick City
John Perry Fine Gael Sligo Leitrim North
Emmet Stagg The Labour Party Kildare North
Robert Troy Fianna Fáil Longford -Westmeath
Chris Andrews Sinn Féin Dublin Bay South
John Lahart Fianna Fáil Dublin South West
James Reilly Fine Gael Dublin North
Ken Curtin Social Democrats Cork East
Averil Power Independent Industrial and Commercial Panel
David Cullinane Sinn Féin Labour Panel
Ronan McMahon RENUA Ireland Dublin South West
Éamon Ó Cuív Fianna Fáil Galway West
Seán Ó Fearghaíl Fianna Fáil Kildare South
Labhrás Ó Murchú Fianna Fáil Cultural and Educational Panel
Aodhán Ó Ríordáin The Labour Party Dublin North Central
Gerry Adams Sinn Féin Louth
Siobhan Ambrose Fianna Fáil Tipperary
Catherine Ardagh Fianna Fáil Dublin South Central
Bobby Aylward Fianna Fáil Carlow-Kilkenny
Maria Bailey Fine Gael Dún Laoghaire
James Bannon Fine Gael Longford -Westmeath
Sean D. Barrett Independent University of Dublin
Sean Barrett Ceann Comhairle Dún Laoghaire
Tom Barry Fine Gael Cork East
Joe Behan Independent Wicklow
David Patrick Bernard Independent University of Dublin
Lorna Bogue Green Party Cork South Central
Cathleen Carney Boud Sinn Féin Dublin North West
Geoff Boyle IND/IPU Dublin West
Paul Bradford RENUA Ireland Agricultural Panel
John Brady Sinn Féin Wicklow
John Brassill Fianna Fáil Kerry
Declan Breathnach Fianna Fáil Louth
Pat Breen Fine Gael Clare
Terry Brennan Fine Gael Labour Panel
Eoin Ó Broin Sinn Féin Dublin Mid-West
Colm Brophy Fine Gael Dublin South West
John Browne Fianna Fáil Wexford
Seamus Browne Sinn Féin Limerick County
Richard Bruton Fine Gael Dublin North Central
Pat Buckley Sinn Féin Cork East
Christy Burke Independent Dublin Central
Colm Burke Fine Gael Industrial and Commercial Panel
Declan Burke Independent Dublin South West
Paddy Burke Fine Gael Agricultural Panel
Joan Burton The Labour Party Dublin West
Mary Butler Fianna Fáil Waterford
Ray Butler Fine Gael Meath West
Jerry Buttimer Fine Gael Cork South-Central
Catherine Byrne Fine Gael Dublin South-Central
Eric Byrne The Labour Party Dublin South-Central
Malcolm Byrne Fianna Fáil Wexford
Thomas Byrne Fianna Fáil Cultural and Educational Panel
Jackie Cahill Fianna Fáil Tipperary
Máiría Cahill The Labour Party Industrial and Commercial Panel
Kevin Callan Independent Louth
Dara Calleary Fianna Fáil Mayo
Sean Canney Independent Galway East
Ciaran Cannon Fine Gael Galway East
Ciarán Cannon Fine Gael Galway East
Caoimhghín Ó Caoláin Sinn Féin Cavan-Monaghan
Joe Carey Fine Gael Clare
Pat Casey Fianna Fáil Wicklow
Peter Casey Independent Donegal
Shane Cassells Fianna Fáil Meath West
Marie Casserly Independent Roscommon-Galway
Jack Chambers Fianna Fáil Dublin West
Lisa Chambers Fianna Fáil Mayo
James Charity Independent Galway West
Paul Clarke Independent Dublin Bay North
Trevor Ó Clochartaigh Sinn Féin Agricultural Panel
Deirdre Clune Fine Gael Cultural and Educational Panel
Paudie Coffey Fine Gael Waterford
Eamonn Coghlan Fine Gael Nominated by the Taoiseach
Paul Coghlan Fine Gael Industrial and Commercial Panel
Alan Coleman Independent Cork South West
Áine Collins Fine Gael Cork North-West
Joan Collins Independent Dublin South-Central
Niall Collins Fianna Fáil Limerick
Michael Colreavy Sinn Féin Sligo Leitrim North
Michael Comiskey Fine Gael Agricultural Panel
Michael Conaghan The Labour Party Dublin South-Central
Fiach Mac Conghail Independent Nominated by the Taoiseach
Sean Conlan Fine Gael Cavan-Monaghan
Sean Conlon Fine Gael Cavan Monaghan
Paul J Connaughton Fine Gael Galway East
Thomasina Connell Fine Gael Laois Offaly
Catherine Connolly Independent Galway West
John Connolly Fianna Fáil Galway West
Jennifer Murnane-O Connor Fianna Fáil Carlow/Kilkenny
Ciara Conway The Labour Party Waterford
Martin Conway Fine Gael Administrative Panel
Rose Conway-Walsh Sinn Féin Mayo
Noel J Coonan Fine Gael Tipperary North
Marcella Corcoran-Kennedy Fine Gael Offaly
Simon Coveney Fine Gael Cork South-Central
Barry Cowen Fianna Fáil Laoighis-Offaly
Gerard Craughwell Independent Cultural and Educational Panel
Michael Creed Fine Gael Cork North-West
Lucinda Creighton RENUA Ireland Dublin South-East
Frank Cronin RENUA Dún Laoghaire
Réada Cronin Sinn Féin Kildare North
Sean Crowe Sinn Féin Dublin South-West
John Crown Independent National Constituency: University of Ireland
Jennifer Cuffe Fianna Fáil Wicklow
Maurice Cummins Fine Gael Labour Panel
John Curran Fianna Fáil Dublin Mid-West
Nicola Curry People Before Profit Alliance Dublin Rathdown
Jim D'Arcy Fine Gael Nominated by the Taoiseach
Michael W. D'Arcy Fine Gael Administrative Panel
Jim Daly Fine Gael Cork South-West
Mark Daly Fianna Fáil Administrative Panel
Tom Darcy DIRECT DEMOCRACY IRELAND Dublin Bay North
John Deasy Fine Gael Waterford
Jimmy Deenihan Fine Gael Kerry North Limerick West
Patrick Deering Fine Gael Carlow-Kilkenny
Nigel Dennehy Sinn Féin Cork North West
Ann-Marie Dermody Fine Gael Dublin South West
Cormac Devlin Fianna Fáil Dún Laoghaire
Pearse Doherty Sinn Féin Donegal
Regina Doherty Fine Gael Meath East
Michael Mc Donncha Sinn Féin Dublin Bay North
Paul Donnelly Sinn Féin Dublin West
Stephen Donnelly Social Democrats Wicklow
Pascal Donoghue Fine Gael Dublin Central
Paschal Donohoe Fine Gael Dublin Central
Timmy Dooley Fianna Fáil Clare
Robert Dowds The Labour Party Dublin Mid West
Andrew Doyle Fine Gael Wicklow
Mick Duff The Labour Party Dublin South West
Francis Noel Duffy Green Party Dublin South West
Una Dunphy People Before Profit Alliance Waterford
Bernard Durkan Fine Gael Kildare North
Fidelma Healy Eames Independent Labour Panel
Dessie Ellis Sinn Féin Dublin North-West
Damien English Fine Gael Meath West
Michael Fahy Fianna Fáil Galway East
Alan Farrell Fine Gael Dublin North
Anne Farrell RENUA Ireland Roscommon-Galway
Michael Farrington RENUA Mayo
Sandra Fay Anti-Austerity Alliance Dublin South West
Frank Feighan Fine Gael Roscommon Leitrim South
Martin Ferris Sinn Féin Kerry North Limerick West
Finnbar Finlan RENUA Ireland Roscommon-Galway
Mick Finn Independent Cork South Central
Brian Finucane People Before Profit Alliance Kerry
David Fitzgerald Fine Gael Carlow/Kilkenny
Frances Fitzgerald Fine Gael Dublin Mid West
Michael Fitzmaurice Independent Roscommon Leitrim South
Eddie Fitzpatrick Fianna Fáil Offaly
Mary Fitzpatrick Fianna Fáil Dublin Central
Peter Fitzpatrick Fine Gael Louth
Michael Fizmaurice Independent Roscommon-Galway
Charles Flanagan Fine Gael Laoighis-Offaly
Luke 'Ming' Flanagan Independent Roscommon Leitrim South
Terence Flanagan RENUA Ireland Dublin North-East
Sean Fleming Fianna Fáil Laois-Offaly
Tom Fleming Independent Kerry South
John Foley Independent Offaly
Bernard Galallagher Independent Roscommon-Galway
Nigel Gallagher People Before Profit Alliance Roscommon-Galway
Pat "The Cope" Gallagher Fianna Fáil Donegal
Gary Gannon SOCIAL DEMOCRATS Dublin Central
Eamon Gilmore The Labour Party Dún Laoghaire
John Gilroy The Labour Party Cultural and Educational Panel
Noel Grealish Independent Galway West
Pat Greene Direct Democracy Ireland Louth
Brendan Griffin Fine Gael Kerry South
Shirley Griffin IND/CPPC Cork North West
Des Guckian Independent Roscommon-Galway
John Halligan Independent Waterford
Mary Hanafin Fianna Fáil Dún Laoghaire
Dominic Hannigan The Labour Party Meath East
Noel Harrington Fine Gael Cork South-West
Simon Harris Fine Gael Wicklow
Jimmy Harte The Labour Party Industrial and Commercial Panel
Sean Haughy Fianna Fáil Dublin Bay North
Aideen Hayden The Labour Party Nominated by the Taoiseach
Brian Hayes Fine Gael Dublin South-West
Desmond J Hayes RENUA Ireland Limerick City
Tom Hayes Fine Gael Tipperary South
Seamus Healy Workers and Unemployed Action Group South-Tipperary Tipperary South
Fidelma Healy-Eames Fine Gael Galway West
Michael Healy-Rae Independent Kerry South
James Heffernan Social Democrats Agricultural Panel
Deirdre Heney Fianna Fáil Dublin Bay North
Sarah Jane Hennelly Social Democrats Limerick City
Lorraine Hennessy WP Dublin Mid-West
Imelda Henry Fine Gael Industrial and Commercial Panel
Martin Heydon Fine Gael Kildare South
Lorraine Higgins The Labour Party Nominated by the Taoiseach
Mary Hoade Fianna Fáil Galway West
Caroline Hofman Independent Tipperary
Paul Hogan Sinn Féin Longford Westmeath
Phil Hogan Fine Gael Carlow-Kilkenny
Tommy Holohan Anti-Austerity Alliance Galway West
Mary Honan Independent Limerick City
Maura Hopkins Fine Gael Roscommon-Galway
Brendan Howlin The Labour Party Wexford
Heather Humphreys Fine Gael Cavan-Monaghan
Kevin Humphreys The Labour Party Dublin South-East
Heather Humphries Fine Gael Cavan Monaghan
Kevin Humphries LABOUR Dublin Bay South
Carol Hunt Independent Alliance Dún Laoghaire
Paul Connaughton Jnr Fine Gael Galway East
Pat Kavanagh Independent Wicklow
Colm Keaeney Fianna Fáil Galway East
Cait Keane Fine Gael Labour Panel
Pamela Kearns The Labour Party Dublin South West
Colm Keaveney Fianna Fáil Galway East
Paul Kehoe Fine Gael Wexford
Billy Kelleher Fianna Fáil Cork North-Central
Terry Kelleher Anti-Austerity Alliance Dublin Fingal
Alan Kelly The Labour Party Tipperary North
Andrew Kelly Independent Dublin Bay South
John Kelly The Labour Party Administrative Panel
Leonard Kelly Social Democrats Wexford
Niamh Kennedy Independent Donegal
Enda Kenny Fine Gael Mayo
Gino Kenny People Before Profit Alliance Dublin Mid-West
Martin Kenny Sinn Féin Roscommon-Galway
Sean Kenny The Labour Party Dublin North-East
Sharon Keogan Independent Meath East
Mark Keogh IDP Limerick County
Thomas Kiely IND/CPPC Cork North Central
Frank Kilbride Fine Gael Longford Westmeath
Samus Kirk Fianna Fáil Louth
Claire Kirrane Sinn Féin Roscommon-Galway
Michael P. Kitt Fianna Fáil Galway East
Seán Kyne Fine Gael Galway West
Denis Landy The Labour Party Administrative Panel
James Lawless Fianna Fáil Kildare North
Anthony Lawlor Fine Gael Kildare North
Rose Leadbetter Anti-Austerity Alliance Cork South Central
John Leahy RENUA Ireland Offaly
Lorraine Clifford Lee Fianna Fáil Dublin Fingal
Terry Leyden Fianna Fáil Labour Panel
David Lloyd Direct Democracy Ireland Wexford
Pdraig Mac Lochlainn Sinn Féin Donegal
Michael Lowry Independent Tipperary North
Ciarn Lynch The Labour Party Cork South-Central
Glenna Lynch SOCIAL DEMOCRATS Dublin Bay South
Kathleen Lynch The Labour Party Cork North-Central
Gabriel MacFadden Fine Gael Longford Westmeath
Marc MacSharry Fianna Fáil Industrial and Commercial Panel
Josepha Madigan Fine Gael Dublin Rathdown
Margaret Murphy-O Mahony Fianna Fáil Cork South West
Eamonn Maloney Independent Dublin South-West
Barry Martin People Before Profit Alliance Dublin Fingal
Catherine Martin Green Party Dublin Rathdown
Michael Martin Fianna Fáil Cork South Central
Michel Martin Fianna Fáil Cork South-Central
Peter Mathews Independent Dublin South
Steven Matthews Green Party Wicklow
Martin McAleese Independent Nominated by the Taoiseach
Paul McAuliffe Fianna Fáil Dublin North West
Kieran McCarthy Independent Cork East
Michael McCarthy The Labour Party Cork South-West
Rachel McCarthy Sinn Féin Cork South West
Michael McDonagh Fianna Fáil Clare
Seamus McDonagh WP Meath East
Tracy McElhinney The Labour Party Meath West
Helen McEntee Fine Gael Meath East
Gabrielle McFadden Fine Gael Longford -Westmeath
Dinny McGinley Fine Gael Donegal
Mattie McGrath Independent Tipperary South
Michael McGrath Fianna Fáil Cork South-Central
David McGuinness Independent Dublin West
John McGuinness Fianna Fáil Carlow-Kilkenny
Joe McHugh Fine Gael Donegal
Patrick McKee RENUA Ireland Carlow/Kilkenny
Sandra McLellan Sinn Féin Cork East
Padraig McLoughlin Sinn Féin Donegal
Tony McLoughlin Fine Gael Sligo Leitrim North
Fiona McLoughlin-Healy Fine Gael Laois
Chris McManus Sinn Féin Roscommon-Galway
Seamus McMenamin Green Party Meath West
Anne-Marie McNally Social Democrats Dublin Mid-West
Michael McNamara The Labour Party Clare
Mark McSharry Fianna Fáil Roscommon-Galway
Ashling Merriman People Before Profit Alliance Kildare North
Olivia Mitchell Fine Gael Dublin South
Clare Colleran Molloy Fianna Fáil Clare
Marie Moloney The Labour Party Labour Panel
Annette Mooney People Before Profit Alliance Dublin Bay South
Paschal Mooney Fianna Fáil Agricultural Panel
Sinead Moore Green Party Laois Offaly
Mary Moran The Labour Party Nominated by the Taoiseach
Noel Moran Sinn Féin Clare
Tom Moran PBP Mayo
James Morgan Independent Longford Westmeath
Norma Moriarty Fianna Fáil Kerry
Aindrias Moynihan Fianna Fáil Cork North West
Michael Moynihan Fianna Fáil Cork North-West
Tony Mulcahy Fine Gael Labour Panel
Michelle Mulherin Fine Gael Mayo
Rónán Mullen Independent National Constituency: University of Ireland
Michael Mullins Fine Gael Cultural and Educational Panel
Imelda Munster Sinn Féin Louth
Dara Murphy Fine Gael Cork North-Central
Eoghan Murphy Fine Gael Dublin South-East
Marie Murphy Fine Gael Tipperary
Tony Murphy Independent Dublin Fingal
Johnny Mythen Sinn Féin Wexford
Gerald Nash The Labour Party Louth
Shane Peter Nathaniel Independent Dublin South
Denis Naughten Independent Roscommon Leitrim South
Hildegarde Naughton Fine Gael Nominated by the Taoiseach
Dan Neville Fine Gael Limerick
Tom Neville Fine Gael Limerick County
Carol Nolan Sinn Féin Offaly
Derek Nolan The Labour Party Galway West
Lorna Nolan Independent Dublin West
Malcolm Noonan Green Party Carlow/Kilkenny
Catherine Noone Fine Gael Industrial and Commercial Panel
Ann Norton Independent Clare
Naoise O Fine Gael Dublin Bay North
Gerry O'Boyle Independent Mayo
Darragh O'Brien Fianna Fáil Labour Panel
Emmett O'Brien Independent Limerick County
Joe O'Brien Green Party Dublin Fingal
Jonathan O'Brien Sinn Féin Cork North-Central
Mary Ann O'Brien Independent Nominated by the Taoiseach
Shane O'Brien Sinn Féin Dún Laoghaire
Sean O'Buachalla Green Party Meath East
Diarmaid O'Cadhla IND/CPPC Cork South Central
Jim O'Callaghan Fianna Fáil Dublin Bay South
Jim O'Connell People Before Profit Alliance Cork South Central
Mary Mitchell O'Connor Fine Gael Dún Laoghaire
Willie O'Dea Fianna Fáil Limerick City
Brian O'Domhnaill Fianna Fáil Agricultural Panel
John O'Donnell Independent Donegal
Kieran O'Donnell Fine Gael Limerick City
Marie-Louise O'Donnell Independent Nominated by the Taoiseach
Deirdre O'Donovan Independent Dublin South West
Denis O'Donovan Fianna Fáil Agricultural Panel
Patrick O'Donovan Fine Gael Limerick
Fergus O'Dowd Fine Gael Louth
Michael O'Dowd RENUA Ireland Louth
Seona O'Fegan IPU Galway West
Kevin O'Keefe Fianna Fáil Cork East
Susan O'Keefee The Labour Party Roscommon-Galway
Susan O'Keeffe The Labour Party Agricultural Panel
Donnchadh O'Laoghaire Sinn Féin Cork South Central
John O'Mahoney Fine Gael Galway West
John O'Mahony Fine Gael Mayo
Aisling O'Neill Social Democrats Meath East
Pat O'Neill Fine Gael Agricultural Panel
Joe O'Reilly Fine Gael Cavan-Monaghan
Louise O'Reilly Sinn Féin Dublin Fingal
Aodhan O'Riordain The Labour Party Dublin Bay North
Steven O'Riordan Independent Cork North West
Frank O'Rourke Fianna Fáil Kildare North
Aengus O'Snodaigh Sinn Féin Dublin South-Central
Jan O'Sullivan The Labour Party Limerick City
Maureen O'Sullivan Independent Dublin Central
Ned O'Sullivan Fianna Fáil Labour Panel
Willie Penrose The Labour Party Longford -Westmeath
Cieran Perry Independent Dublin Central
Ann Phelan The Labour Party Carlow-Kilkenny
John Paul Phelan Fine Gael Carlow-Kilkenny
Mailo Power RENUA Ireland Waterford
Cian Prendiville Anti-Austerity Alliance Limerick City
Thomas Pringle Independent Donegal
Maurice Quinlivan Sinn Féin Limerick City
Feargal Quinn Independent National Constituency: University of Ireland
Ruairí Quinn The Labour Party Dublin South-East
Anne Rabbitte Fianna Fáil Galway East
Pat Rabbitte The Labour Party Dublin South-West
Stephanie Regan Fine Gael Dublin Bay North
Kathryn Reilly Sinn Féin Industrial and Commercial Panel
Gerry Reynolds Fine Gael Roscommon-Galway
Michael Ring Fine Gael Mayo
AnneMarie Roche Sinn Féin Galway East
Ciara Leonardi Roche Anti-Austerity Alliance Cork East
Noel Rock Fine Gael Dublin North West
Shane Ross Independent Dublin Rathdown
Éilis Ryan WORKERS PARTY Dublin Central
Brendan Ryan The Labour Party Dublin North
Patricia Ryan Sinn Féin Laois
Eamonn Scanlon Fianna Fáil Roscommon-Galway
Alan Shatter Fine Gael Dublin South
Tom Sheahan Fine Gael Administrative Panel
Seamus Sheridan Green Party Galway West
Sean Sherlock The Labour Party Cork East
Róisín Shorthall SOCIAL DEMOCRATS Dublin North West
Brendan Smith Fianna Fáil Cavan-Monaghan
Michael Smith Fianna Fáil Tipperary
Ken Smollen IDP Offaly
Barbara Smyth Independent Longford Westmeath
Mary Smyth RENUA Ireland Cavan Monaghan
Ossain Smyth Green Party Dún Laoghaire
Arthur Spring The Labour Party Kerry North Limerick West
Emmett Stagg The Labour Party Kildare North
Brian Stanley Sinn Féin Laoighis-Offaly
David Stanton Fine Gael Cork East
Peadar Tóibín Sinn Féin Meath West
Billy Godfrey Timmins RENUA Ireland Wicklow
Francis Timmons Independent Dublin Mid-West
Peadar Tobin Sinn Féin Meath West
Niall Ó Tuathail Social Democrats Galway West
Joanna Tuffy The Labour Party Dublin Mid West
Liam Twomey Fine Gael Wexford
Ted Tynan WP Cork North Central
Leo Varadkar Fine Gael Dublin West
Deirdre Wadding People Before Profit Alliance Wexford
Jack Wall The Labour Party Kildare South
Mark Wall The Labour Party Laois
Mick Wallace Independent Wexford
Brian Walsh Fine Gael Galway West
Jim Walsh Independent Agricultural Panel
Noel G Walsh Independent Carlow/Kilkenny
Gerry Warnock Social Democrats Longford Westmeath
Karen Warren Fine Gael Dublin South West
Gareth Weldon People Before Profit Alliance Louth
John Whelan The Labour Party Labour Panel
Alex White The Labour Party Dublin Rathdown
Mary M. White Fianna Fáil Industrial and Commercial Panel
Diarmuid Wilson Fianna Fáil Administrative Panel
John Wilson Independent Cavan Monaghan
Meave Yore Independent Louth
Brendan Young Independent Kildare North
Marie Devine Sinn Féin Dublin South Central
Anna Doyle People Before Profit Alliance Wicklow
Kevin Moran Independent Longford Westmeath
Joe Costello The Labour Party Dublin Central
Jimmy Dignam WORKERS PARTY Dublin North West
Richard Boyd Barrett People Before Profit Alliance Dún Laoghaire
Sorcha Nic Cormaic Sinn Féin Dublin Rathdown
Roderic O'Gorman Green Party Dublin West
Donna Cooney GREEN PARTY Dublin Bay North
Conor MacLiam Anti-Austerity Alliance Carlow/Kilkenny
Cormac Manning Green Party Cork North West
Carrie Smyth The Labour Party Dún Laoghaire
Clare Daly Independent Dublin North
Sharon Briggs People Before Profit Alliance Wicklow
Tommy Broughan Independent Dublin North-East
James Browne Fianna Fáil Wexford
Anthony Connor Direct Democracy Ireland Louth
Jimmy Guerin Independent Dublin Bay North
Darren O'Rourke Sinn Féin Meath East
Ivana Bacik The Labour Party University of Dublin
Marcella Corcoran Kennedy Fine Gael Laoighis-Offaly
Róisín Shortall Social Democrats Dublin North-West
Catherine Murphy Social Democrats Kildare North
Eamon Ryan GREEN PARTY Dublin Bay South
Declan Bree Independent Roscommon-Galway
Emma Coffey Fianna Fáil Louth
Eddie Conroy People Before Profit Alliance Roscommon-Galway
Ruth Coppinger Socialist Party 2011 Dublin West
Anne Ferris The Labour Party Wicklow
Charlie Flanagan Fine Gael Laois Offaly
Caroline Foxe IPU/IND Wexford
Roslyn Fuller Independent Dublin Fingal
Kathleen Funchion Sinn Féin Carlow/Kilkenny
James Gaffney Green Party Limerick City
Ben Gilroy Direct Democracy Ireland Meath East
Oisín Ó hAlmhain GREEN PARTY Dublin South Central
Paul Hand Independent Dublin South Central
Sarah Holland Sinn Féin Dublin South West
Derek Keating Fine Gael Dublin Mid West
John Lyons The Labour Party Dublin North-West
Charlie McConalogue Fianna Fáil Donegal
Denise Mitchell Sinn Féin Dublin Bay North
Paul Murphy Anti Austerity Alliance Dublin South-West
Kate O'Connell Fine Gael Dublin Bay South
Tommy Roddy Independent Galway West
Margaret Sheehan Green Party Mayo
Adrienne Wallace People Before Profit Alliance Carlow/Kilkenny
Visits: 486053   Entries: 481   Candidate responses: 47    Unique connections: 6300